Rozsáhlé mokřady, hluboké lesy, vlhké louky a slepá říční ramena. V nejnižším místě Moravy se na hranicích s Rakouskem a Slovenskem rozkládá jeden z největších lužních komplexů ve střední Evropě.
Moravská Amazonie nebo také Dyjský trojúhelník je název pro jedinečné území, které najdete na soutoku řek Moravy a Dyje. Jeho plocha zabírá úctyhodných 30 kilometrů čtverečních a na většině této oblasti leží největší obora v České republice, která se jmenuje Soutok. Je domovem spárkaté zvěře, žijící zde pod správou Lesů ČR. Unikátní krajina pralesního zjevu je evropsky významnou lokalitou díky své nádherné přírodě, která se stala domovem mnoha druhů chráněných rostlin a živočichů.
Žije zde například vzácný brouk tesařík obrovský, ale v Moravské Amazonii můžete narazit i na orla královského nebo čápa bílého, který v těchto lužních lesích hnízdí na stromech. Dostat se sem lze z nejjižnější obce celé Moravy.
Lanžhot je město v okrese Břeclav, které leží v Jihomoravském kraji. Jde o významné folklórní centrum s vlastním nářečím i svébytnými lidovými zvyky. Dalším městem, které je výchozím bodem pro návštěvu tohoto přírodního skvostu, který je dokonce na seznamu UNESCO, je Břeclav. Ukazatele navedou návštěvníky, kudy jít, ale v oblasti Moravské Amazonie možná budete trochu bloudit, nevedou tu totiž žádné turistické značky. Zato zde rostou staré duby, které mají i více než 300 let, nebo ohrožené bledule letní.
Již od konce druhé světové války se lidé snažili tuto vzácnou plochu ochránit, ale teprve nyní by měla vzniknout chráněná krajinná oblast, která bude podle Ministerstva životního prostředí prvním krokem k tomu, aby zde byl v budoucnu vyhlášen i národní park. Místní divoká příroda si to jistě zaslouží.
Zdroje: Český rozhlas, Ministerstvo životního prostředí, Dyjský trojúhelník, město Lanžhot