V sobotu se v Lednicko-valtickém areálu slavnostně představila nová chráněná krajinná oblast Soutok. Návštěvníci si užili pestrý program i historický moment – odhalení pamětního kamene a prvního hraničníku.
Na slavnosti se sešli významní hosté včetně ministra životního prostředí Petra Hladíka, hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a dalších zástupců veřejného i odborného života. Hlavním bodem dne bylo oficiální představení nové chráněné krajinné oblasti Soutok – území na soutoku Moravy a Dyje, které patří k nejcennějším přírodním lokalitám v celé Evropě.
Vyhlášení nové CHKO: výsledek spolupráce s místními
Ministr Petr Hladík označil vznik CHKO Soutok za splacení jednoho z největších dluhů ochrany české přírody. Vyzdvihl také, že vše proběhlo v úzké spolupráci s obcemi, spolky i jednotlivci:
„Proběhly zhruba tři stovky jednání. Díky otevřené komunikaci se podařilo vyvrátit obavy a předsudky, které každou takovou změnu obvykle provázejí,“ uvedl.
Symbolickým momentem dne bylo odhalení pamětního kamene u zámečku Lány – vápenec pochází z bývalého lomu na Svatém kopečku v Mikulově. Ministr Hladík také osobně přišrouboval státní znak na první hraničník nové CHKO.
Zajímavostí je i duchovní rozměr akce – na přání místních obyvatel požehnal pamětní desce dokonce i nový papež Lev XIV.
27. chráněná oblast v Česku
CHKO Soutok se stává už 27. chráněnou oblastí v České republice – symbolicky v roce 70. výročí vyhlášení vůbec první CHKO Český ráj. I když se rozlohou 125 km² řadí spíše mezi menší oblasti, přírodní rozmanitostí patří k nejcennějším územím nejen u nás, ale i v celé Evropě.
František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zdůraznil výjimečnost soutoku Moravy a Dyje:
„Jde o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Vzácná kombinace vodních toků, tůní, luk a lesů vytváří mimořádné prostředí pro stovky druhů rostlin a živočichů.“
Děti navrhovaly logo, hrála cimbálovka
Součástí slavnosti bylo i vyhlášení dětské výtvarné soutěže na nové logo CHKO. Do soutěže přišlo přes 170 návrhů, nejvíce z Lanžhota. Děti nejčastěji ztvárnily soutok řek ve tvaru písmene Y, čápy na dubových větvích nebo lužní flóru a faunu.
Návštěvníci si mohli prohlédnout obrazy s lužní tématikou od malíře Antonína Vojtka, seznámit se s návrhy krajinářských úprav studentů Mendelovy univerzity nebo si poslechnout cimbálové muziky Cimbálečka a Kanafaska.
Území mimořádné hodnoty
CHKO Soutok je domovem pro více než 900 druhů cévnatých rostlin a stovky živočichů – například čolka dunajského nebo orla královského. Díky své přírodní i kulturní hodnotě je právem označována za perlu české přírody.